Wygodne buty na każdą pogodę

Górskie wyprawy, bez względu na to, czy w wysokie góry, czy niskie, wymagają odpowiedniego przygotowania i zakupu akcesoriów, które ułatwią realizację tego przedsięwzięcia. Ubiór jest ważny, bo górskie warunki pogodowe potrafią zmienić się z minuty na minutę. Szczególnie ważne jest obuwie, jakie się wybiera, bo od niego zależy w dużej mierze bezpieczeństwo na szlaku. Dobrze dobrane zwiększa przyczepność i chroni stopę. Warto dowiedzieć się, czym kierować się podczas zakupu, żeby dobrze na tym wyjść.

Buty na krótkie wyprawy

Jeśli nie planuje się długiej wędrówki, a tym samym wspinaczki na wyższe górskie partie, to wystarczy kupić buty do kostki. Są one lekkie i mają giętką podeszwę. Odznaczają się dobrą jakością wykonania, bo są zrobione z materiału, który jednocześnie jest nieprzemakalny i przepuszcza powietrze, a więc zapewnia wentylację stopy. Jest to ważne, bo pod wpływem potu, noga nie ślizga się w bucie, a to wpływa na bezpieczeństwo.

Buty w wysokie góry

Wielbiciele bardziej wymagających szlaków górskich, wybierają buty za kostkę. Zapewniają one lepszą stabilizację, co jest ważne, bo podejścia na górę są strome i niebezpieczne. Podeszwa w takim obuwiu zawsze jest antypoślizgowa i ma bieżnik. Obuwie to jest ciężkie, ale wrażenie obciążenia mija, gdy stopa przyzwyczai się do buta. Ważne jest, żeby nie kupować obuwia, w którym zdobędzie się szczyt dzień przed wyprawą. A już na pewno nie można ubierać go po raz pierwszy w dzień wyprawy. But musi się dopasować do stopy i trzeba go rozchodzić. Jeśli się tego nie zrobi, to trzeba liczyć się z bolącymi odciskami, a taki stan rzeczy na pewno nie ułatwi zadania, jakim jest zdobycie szczytu.

Nieprzemakalne buty na każdą pogodę

Obuwie górskie jest wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć. Jest to dobre, gdy na dworze jest upał. Buty te są nieprzemakalne, co z kolei sprawdza się, gdy wędruje się po górach w jesień lub zimę. W związku z tym można śmiało stwierdzić, że jest to obuwie na każdą porę roku i sprawdza się ono w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Dobór odpowiedniego fasonu czy koloru jest już kwestią typowo indywidualną. Z reguły buty te nie są dostępne w jaskrawych kolorach, lecz w barwach ziemi. Warto dokupić dodatkowe akcesoria, które na pewno prędzej czy później się przydadzą. Podczas wędrówki w góry, warto mieć ze sobą zapasową parę sznurówek, w razie jakby te, które są w butach, się wytarły. Stabilizacja stopy w obuwiu jest istotna, a sznurówki ją zapewniają. Dobrze też zaopatrzyć się w preparaty do czyszczenia obuwia, dzięki którym dłużej posłużą i nie trzeba będzie po niedługim czasie użytkowania kupować kolejnej pary.